Prevádzkovateľ webu, spoločnosť VIVEN s.r.o., so sídlom Kopčianska 10, Bratislava 851 01, IČO: 48 176 028, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovanie webovej stránky a pre analytické účely a v prípade Vášho súhlasu tiež pre marketingové účely.

Príprava nehnuteľnosti na predaj

Plánujete predať svoju nehnuteľnosť? Premýšľate, ako ju čo najlepšie pripraviť na predaj? Je potrebné pustiť sa do rekonštrukcie? A ako ju čo najlepšie odprezentovať? Predávať sám, alebo prostredníctvom realitnej kancelárie?

Rekonštrukcia nehnuteľnosti pred predajom

Celková prerábka nehnuteľnosti a náročná finančná investícia do rekonštrukcie nie je najvhodnejším krokom v prípade, že sa rozhodujete nehnuteľnosť predať. Pravdepodobnosť, že sa trafíte do vkusu budúceho kupujúceho je nízka. Nový majiteľ si radšej nehnuteľnosť upraví a zariadi sám, podľa svojho vkusu. Zbytočne ho budete presviedčať, že ide o drahé materiály a dobrú prácu, ak sa mu to nepáči, bude rozmýšľať nad výmenou. Vy ako predávajúci kvôli tomu navýšite predajnú cenu a kupujúci ju nebude chcieť zaplatiť. Ak rozmýšľate, že by ste predsa len mali aspoň vymaľovať, vsaďte na neutrálne farby. So štýlom „mexická vlajka“ a mottom: každá izba si zaslúži svoju farbu, nepochodíte. Inak je to v prípade nehnuteľnosti, ktorú chcete predať ako holobyt. Tu máme skôr opačnú skúsenosť. Dozariaďovanie podláh, dverí a kúpeľní vo väčšine prípadov predaju veľmi pomôže. Kupujúci si vie ľahšie predstaviť ako bude byt vyzerať vo finále. Tiež nadobudne pocit, že na dokončenie nebude musieť siahnuť až tak hlboko do vrecka. Výnimkou sú architekti, alebo stavbári.

Príprava nehnuteľnosti

Výhodou je, ak v čase predaja ponúkate neobývanú nehnuteľnosť. Ľahšie zabezpečíte, aby bolo pri každej obhliadke nehnuteľnosti vždy čisto a upratané. Vhodné je odložiť osobné veci, nakoľko ich prítomnosť v interiéri môže pôsobiť na kupujúcich rušivo. Predávate nehnuteľnosť, nie svoje súkromie. Kupujúci si má predstaviť ako tam bude bývať on. Nepotrebné veci je vhodné niekam odložiť. Tak vytvoríte pocit vzdušnosti a nie stiesneného priestoru. Dôležitá je čistota v kuchyni, kúpeľni a na toalete. Prvý dojem je veľmi dôležitý. Z našich skúseností vo väčšine prípadov zaváži kuchyňa s obývacou izbou. V prípade ak predávate rodinný dom, poriadok je dôležitý aj na dvore. Upravená záhrada s pekným trávnikom a sedením spravia veľmi veľa. Odstráňte tiež menšie nedostatky, ako sú vŕzgajúce dvere, vyhasnuté žiarovky, poprípade veľké fľaky na sedačke či koberci. Rozžiarte priestor, zapnite všetky svetlá a odtiahnite žalúzie. Všetky tieto drobnosti zvýšia pozitívny dojem a hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Výber vhodnej realitnej kancelárie

Odporúčame pracovať s profesionálmi, ktorí sa nehnuteľnostiam venujú denno-denne. Skúste realitnú kanceláriu na základe odporučenia. Dobrý realitný maklér má v prvom rade prehľad o trhu, vie správne oceniť nehnuteľnosť a vníma konkurenčné prostredie. Vie zabezpečiť kvalitné fotografie, ktoré sú pre predaj veľmi dôležité a vytvoria prvý krok k úspechu. Rovnako sa postará o právne služby a zabezpečí všetky náležitosti s úradmi. Ak v danej nehnuteľnosti nebývate a maklérovi dôverujete, ušetrí vám drahocenný čas. Nemusíte byť na každej obhliadke, odovzdali ste mu kľúč. Povedzme si úprimne, skúsený realitný maklér videl, predal, či prenajal desiatky bytov. Dnes si veľa ľudí povie: „Načo maklér, všetko si viem zabezpečiť sám a ušetrím na provízii.“ My však tvrdíme, že nie je maklér ako maklér. Klobúk dole pred Vami, ak sa stíhate popri práci a všetkých svojich povinnostiach, venovať predaju ako profesionál :).Chceme vás do tímu.

späť na zoznam článkov