Prevádzkovateľ webu, spoločnosť VIVEN s.r.o., so sídlom Kopčianska 10, Bratislava 851 01, IČO: 48 176 028, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovanie webovej stránky a pre analytické účely a v prípade Vášho súhlasu tiež pre marketingové účely.

Zmeny v hypotékach v roku 2017

Aké zmeny v hypotékach máme očakávať v tomto roku? Budú aj naďalej banky poskytovať hypotéky na 100 percent hodnoty nehnuteľnosti? Ako sa zmení posudzovanie bonity klienta?

100 percentná hypotéka

V roku 2016 boli úrokové sadzby na svojich minimách, hypotéky boli pre ľudí ľahko dostupné, čo malo vplyv na rast cien nehnuteľností. Vzhľadom na túto situáciu na trhua krízu, ktorá bola v rokoch 2008 a 2009, banky musia byť obozretnejšie a prísnejšie hodnotiť svojich klientov a ich schopnosť splácať hypotéku. V marci 2017 sa očakáva prijatie nového zákona o úveroch, ktorý sprísni podmienky na hypotekárnom trhu. 100 percentné hypotéky budú dostupné len pre najbonitnejších klientov. Podľa nových podmienok získať financovanie od 90 do 100 percent sa podarí iba jednému z desiatich klientov. Hypotéku vo výške 80 až 100 percent hodnoty nehnuteľnosti budú môcť využiť štyria z desiatich klientov. Trendom do budúcnosti je, aby klient mal našetrených aspoň 30 percent vlastných prostriedkov z ceny nehnuteľnosti.

Stress test

Stress test je nový ukazovateľ, ktorý sa bude pripočítavať k úrokovej sadzbe. Dvomi percentami budú prehodnocované nové, ale aj staré hypotéky. Banka prepočíta, či bude klient schopný splácať hypotéku aj v prípade, ak by sa úrok zvýšil o dve percentá. Hypotéku tak získajú len klienti, ktorý majú dostatok vlastných prostriedkov a ich platobná schopnosť sa nezníži ani vplyvom rastu výdavkov.

Finančný vankúš

Banky pristúpia k prísnejšiemu posudzovaniu klienta z hľadiska schopnosti splácať hypotéku. Po odpočítaní výdavkov bude klient musieť mať finančnú rezervu až vo výške 20 percent zo súčasného disponibilného zostatku. Cieľom týchto opatrení je zabezpečiť, aby klient bol schopný platiť hypotéku aj v prípade zvýšenia svojich výdavkov.

Dokladovanie príjmu

Pri zamestnancoch k zmenám nedochádza, je však možné, že sa obdobie posudzovania príjmu predĺži na 6 mesiacov. Zmeny sa pravdepodobne dotknú podnikateľov a živnostníkov. Vychádzať sa bude z daňového priznania a navyše bude musieť podnikateľ dokladovať aktuálny príjem. V praxi by to znamenalo nárast byrokracie.

Financovanie apartmánov

V prípade financovania apartmánov aj v minulosti banky žiadali vyššiu spoluúčasť klienta a hypotéku poskytovali na 70 percent hodnoty nehnuteľnosti. Očakáva sa, že banky v budúcom roku znížia splatnosť úveru v prípade apartmánov na max 8 rokov, čo bude mať vplyv na dopyt po tomto type nehnuteľnosti.

späť na zoznam článkov