Prevádzkovateľ webu, spoločnosť VIVEN s.r.o., so sídlom Kopčianska 10, Bratislava 851 01, IČO: 48 176 028, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovanie webovej stránky a pre analytické účely a v prípade Vášho súhlasu tiež pre marketingové účely.

Predávať nehnuteľnosť cez RK alebo na vlastnú päsť?

Prečo využívať služby realitnej kancelárie? V čom spočíva jej pridaná hodnota? Načo dbať pri výbere realitnej kancelárie ?

Predaj alebo kúpa nehnuteľnosti nie je to isté ako si kupovať desiate topánky v poradí do svojho botníka a pritom si v duchu si hovoriť: „Veď ich vynosím, a ak nie posuniem ich ďalej, veď neboli také drahé.... a manželovi poviem, že to sú predsa tie staré, keďže si ich až teraz všimol...“

Prečo predávať cez realitnú kanceláriu

Pri predaji nehnuteľnosti je dôležité poznať trh, vedieť sa v ňom orientovať a poznať všetky kroky, ktoré vedú k úspešnému a efektívnemu predaju. Predaj nehnuteľnosti, to nie je len podpis zmluvy a jej predloženie na katastri. Predajný proces zahŕňa niekoľko dôležitých krokov:
  • - Správne nacenenie nehnuteľnosti
  • - Nafotenie nehnuteľnosti, ideálne profi fotografom - „fotka predáva“
  • - Zabezpečenie obhliadky maklérom a jej kvalitné odprezentovanie, vrátane znalosti situácie na trhu a celého predajného procesu
  • - Zabezpečenie zmluvnej dokumentácie
  • - Vybavenie hypotéky pre kupujúceho
  • - Vklad do katastra
  • - Odovzdanie nehnuteľnosti


V prípade, že nemáte vedomosti a skúsenosti s celým týmto procesom, jednoznačne odporúčame nechať to na odborníkov. A to predovšetkým kvôli možným kritickým situáciám, ktoré počas procesu predaja môžu nastať. Medzi ne jednoznačne patria rôzne pozastavenia vkladu na katastri, pripomienkovanie zmlúv zo strany právneho zástupcu kupujúceho, alebo v najhoršom prípade - vopred premyslený podvod protistrany. Skúsený maklér pravdepodobne skôr odhalí nekalé situácie a praktiky, a tým pádom vie skôr reagovať a ochrániť vás a vaše financie.

Provízia .... tss, no to určite!

Povedzme si úprimne, za služby sa platí v každom segmente, a keďže v realitách ide o obchody s nie malými sumami a tiež s veľkou zodpovednosťou na strane realitnej kancelárie, provízie, ktoré si realitné kancelárie účtujú sú nastavené na tomu zodpovedajúcej trhovej úrovni. Kvalitný servis realitnej kancelárie, môžete ohodnotiť rôznym spôsobom. Z našich skúseností ide predovšetkým o spokojnosť klienta s predajnou cenou, zabezpečený servis, odborné rady a komunikácia zo strany makléra a skutočnosť, že klient sa celého procesu zúčastňuje čo najmenej. Väčšina našich klientov nemá záujem tráviť čas na obhliadkach, ktoré sú počas pracovnej doby alebo vo večerných hodinách, poprípade aj cez víkend. Sám je predsa v práci a večer sa radšej venuje rodine alebo svojím záľubám, ako hraniu sa na usmievavého makléra, ktorý rozumie trhu a predaju nehnuteľností.

Ponúkame super servis

Najčastejšie sa stretávame so situáciou, že nám klient odovzdá kľúče od nehnuteľnosti a opätovne sa stretávame až pri podpise zmluvy. Samozrejme komunikácia prebieha. Skúsenosti máme aj s úplnou dôverou, a to že predávajúci sa s kupujúcim ani nestretnú a všetko prebieha na základe plnej moci, ktorú nám odovzdá. Rovnako komunikáciu medzi právnikmi klienti radi nechávajú na nás. A to ešte nehovoríme o zabezpečení všetkých dokumentov, ktoré sú potrebné k uzavretiu obchodu a o úspore času, ktorý by inak strávili na katastri.

Ako si vybrať realitnú kanceláriu?

Jednoznačne na základe odporučenia. To je aj najčastejší spôsob, ako sa k nám klienti dostanú. Je to pre nás zároveň aj ocenenie, lebo to znamená, že svoju prácu robíme dobre a naši klienti sú spokojní. Ako vyjadrenie svojej spokojnosti nás odporučia svojim známym, alebo sa na nás opätovne obrátia. Kvalitná realitná kancelária poskytuje kompletný servis a zabezpečí obchod od A po Z. Kooperuje pri znaleckom posudku a vybavení hypotéky, má partnerov, ktorých vie odporučiť. Rozumie celému procesu a dokáže vám poradiť. Podmienky spolupráce zadefinuje na začiatku a komunikuje s vami počas celého procesu. Ak si vyberáte realitnú kanceláriu, pozrite si jej ponuku a webovú stránku. Určite Vám to veľa napovie o kvalite ich práce.

späť na zoznam článkov