Prevádzkovateľ webu, spoločnosť VIVEN s.r.o., so sídlom Kopčianska 10, Bratislava 851 01, IČO: 48 176 028, ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe cookies potrebné pre fungovanie webovej stránky a pre analytické účely a v prípade Vášho súhlasu tiež pre marketingové účely.

Prenájom nehnuteľností

Aký typ nehnuteľnosti je na prenájom najvhodnejší? Je investícia do nehnuteľnosti a jej následný prenájom výhodná? Musí byť nehnuteľnosť zariadená? A čo lokalita? Ako nehnuteľnosť čo najlepšie prenajať? Aké sú povinnosti majiteľa z hľadiska dane?

Menšie byty sa prenajímajú jednoduchšie

V aktuálnej situácii na trhu, kedy banky poskytujú minimálne úroky na vklady, je investícia do nehnuteľnosti častou voľbou klientov. Hlavne ak hovoríme o konzervatívnej forme investovania. Ak rozmýšľate nad investíciou do nehnuteľnosti a následne ju chcete prenajímať, odporúčame vybrať si 1 alebo 2 izbový byt v novostavbe. Po takýchto bytoch je na trhu najväčší dopyt a s ich rýchlym prenájmom nebýva problém. Mnoho mladých ľudí sa ešte necíti na kúpu bytu a preferujú prenájom. Prípadne manažéri, ktorí prídu na určité obdobie do krajiny, si byty tiež prenajímajú. Novostavba je z hľadiska investície výhodnejšia, vzhľadom na jej schopnosť udržať si hodnotu aj v budúcnosti. Nájomné, ktoré si pri novostavbe môžete vypýtať je vyššie ako pri starých bytoch. Zároveň, ak vznikne potreba, 1 alebo 2 izbový byt v novostavbe sa dá za rozumnú cenu rýchlo predať. Čo sa týka výberu lokality, najvhodnejšie je centrum alebo širšie centrum mesta. Ak sa nehnuteľnosť nachádza v lokalite, kde je veľa pracovných možností, nákupne centrá, možnosti na šport a oddych, bude jej prenájom jednoduchý.

Koľko investovať do zariadenia

Všetko závisí od nehnuteľnosti, ktorú ide klient prenajímať. Iné zariadenie si vyžaduje byt pre študentov, iné luxusná nehnuteľnosť za straaaašne vysoký nájom. Ale vo všeobecnosti by sme si dovolili tvrdiť, že platí „menej je viac“. Stavte skôr na minimalizmus a neutrálnosť, aby sa vám podarilo zaujať čo najviac potenciálnych nájomcov. Byt nie je potrebné prepchať nábytkom a doplnkami. Podľa požiadaviek nájomcu sa potrebné veci dajú dokúpiť. V prípade menších bytov sa vo väčšine prípadov stretávame so záujmom nájomcov o zariadenú nehnuteľnosť. Čo sa týka väčších bytov alebo rodinných domov, častokrát sa stáva, že klienti majú svoj vlastný nábytok. Samozrejme kuchyňa so zabudovanými spotrebičmi a vstavané skrine sú veci, s ktorými sa ľudia zvyčajne nesťahujú ....

Efektívny prenájom

  • - Odporúčame vám využiť služby profesionálov, alebo si nechajte aspoň poradiť.
  • - Inzerujte vašu nehnuteľnosť prostredníctvom jednej realitnej kancelárie, nie cez 5tich sprostredkovateľov.
  • - Ak vaša nehnuteľnosť „vyskočí“ na klienta niekoľkokrát na rôznych portáloch, môže to vyvolať pocit, že ide o niečo čo sa ťažko prenajíma ....
  • - Pred obhliadkou je potrebné byt upratať, aby zaujal na prvý pohľad.
  • - Veľmi dôležitá je zmluvná dokumentácia, hlavne ošetrenie problémov, ktoré môžu nastať.
  • - Zadefinujte v zmluve ak nechcete mať v byte zvieratá alebo fajčiara.
  • - Súčasťou prvých platieb by mala byť vratná kaucia.

Daňové zaťaženie

A ešte posledná, veľmi obľúbená povinnosť - prihlásenie sa na daňovom úrade a platba dane z prenájmu. Daňový úrad vám pridelí DIC. Ak ste prenajali nehnuteľnosť na základe uzavretej nájomnej zmluvy, pričom nejde o prenájom nehnuteľnosti vykonávaný na základe živnostenského oprávnenia, príjem dosiahnutý z takéhoto prenájmu je považovaný za príjem podliehajúci dani, ktorý je potrebné priznať v daňovom priznaní k dani z príjmov FO.

späť na zoznam článkov